środa, 14 grudnia 2016

FESTIVE HELP


Zbliżający się wielkimi krokami okres świąteczny to czas, kiedy większość osób przechodzi przemianę. Jest ona krótkotrwała, ale zawsze to jednak coś jest.
Czy wychodzi nam ona na dobre?
Właściwie to dzięki temu świat nie będzie lepszy, ale zawsze takie przemiany, nawet te krótkotrwałe, przynoszą coś nam i naszym bliskim czy nawet obcym osobom.

W takich momentach przypominamy sobie o innych, a nawet staramy się im pomóc. 
Oglądamy Mikołajkowy Blok Reklamowy, aby zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na chore dzieci. Kupujemy produkty do różnego rodzaju zbiórek, oddajemy ubrania, kupujemy świąteczne prezenty dla dzieci, tworzymy szlachetne paczki dla potrzebujących rodzin, 
Owszem, jest to dobre. Można nawet powiedzieć, że bardzo dobre.
Jednak w tym samym momencie nasuwa się kolejne pytanie.
Dlaczego robimy to tylko w Święta? 
W rzeczywistości to nie jest tak, że ludzie stają się biedni na Święta. Że tylko wtedy potrzebują pomocy, a w innych momentach całego roku bardzo dobrze sobie radzą. 
Ludzie potrzebują pomocy przez cały rok.
A więc dlaczego nie potrafimy pomóc im w innym momencie roku kalendarzowego, tylko podczas Świąt?
Czy to jest ta magia świąt kiedy otwierają nam się oczy i zauważamy wtedy coś czego w normalnym czasie nie jesteśmy w stanie zauważyć?
Owszem. Można powiedzieć, że to jest jakiegoś rodzaju magia świąt. 
Podczas całego roku jesteśmy zabiegani. A to praca, szkoła, jakieś dodatkowe kursy, sprzątanie i wszystkie inne zajęcia, które wykonujemy w normalne dni.
Nieraz bywają nawet momenty kiedy brakuje nam czasu na spędzenie chwili z rodziną.
Przez cały rok żyjemy w biegu
I nagle nadchodzi grudzień. Przypominamy sobie, że trzeba kupić prezenty dla naszych najbliższych. I znowu rozpoczynamy bieganie. Tyle, że tym razem za odpowiednimi prezentami, takimi które spodobają się przyszłym właścicielom.
Jednak będąc coraz bliżej tych Świąt, czując ich niecodzienną magie i nastrój, zauważamy, że my mamy wszystko. Rodzinę, dach nad głową, przyjaciół, jedzenie a inni?
Niektórzy nie są bogaci w takie rzeczy jak my. 
I właśnie w tym momencie staramy się im pomóc, aby przynajmniej te jedne święta spędzili w świątecznej atmosferze.
Często zdarza się jednak, że jest to pomoc na pokaz. W jakiś sposób pomożemy potrzebującym, a potem chwalimy się wszystkim naokoło jacy my jesteśmy uczynni i pomocni.
Ale czy w tym momencie ta pomoc jest zła?
Nie.
Oczywiście chwalimy się, a przecież możemy zrobić to anonimowo, bez takiego rozgłosu. 
Ale jednak jest coś co przechyla szale na te drugą stronę. 
Pomogliśmy komuś.
Raz na ten cały rok kalendarzowy. Ale jednak.  Może dzięki nam jakaś rodzina będzie mogła spędzić Święta w podobnej atmosferze co my sami.

Taka krótkotrwała przemiana nie pomoże światu, ale jednak zmieni chodź trochę w życiu potrzebujących.
Za jakiś czas znowu wpadniemy w wir codzienności i zapomnimy o pomocy dla innych osób.
Ale najważniejsze jest to, że pomogliśmy komuś ponownie lub nawet po raz pierwszy spędzić te Święta z tak cudowną atmosferą.
A Wy co myślicie na temat pomagania innym w Święta?

3 komentarze:

 1. Bardzo mądry post. Są takie dni w których ludzie stają się dobrzy a potem o tym zapominają. Zawsze powinniśmy patrzeć na dobro innych. Czasami takie małe gesty mogą komuś po prostu pomóc :)
  Mój Blog

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobre powiedziane, w natłoku codziennych zajęć i własnych zmartwień nie mamy często czasu przejmować się sytuacją innych. Często też nie mamy warunków pomagać przez cały rok, dlatego bardzo dobrze, gdy właśnie chociaż na te święta zatrzymamy się na chwilę, by dać komuś pomoc :) to znaczy bardzo wiele, nawet jeśli robimy to tylko raz w roku.

  Zapraszam do siebie :) http://mamakarolina.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety w dzisiejszych czasach ludzie lubię pomagać jeśli to jest akurat modne, jeśli ktoś to widzi. Święta nie raz są tylko pretekstem. "Wszyscy pomagają to i ja pomogę". Trochę to smutne, że niektórzy robią to tylko po to, żeby się pokazać albo zaimponować innym, ale z drugiej strony przynajmniej pomagają. Osoby, którą taką pomoc otrzymują na pewno są wdzięczne. Warto pomagać cały rok i robić to bezinteresownie! To wspaniałe uczucie móc widzieć na twarzy osoby, której pomogliśmy, uśmiech. Pozdrawiam!
  przewrotowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń