czwartek, 14 kwietnia 2016

HISTORIA

Czy wiecie co wydarzyło się dokładnie 1050 lat temu? 
Nie, to nie jest sprawdzian z historii, ale sprawdzenie naszej wiedzy z losów Polski, z początków istnienia naszego kraju i przyjęcia chrześcijaństwa.
Tak.
Dokładnie 1050 lat temu Mieszko I przyjął chrzest. To właśnie od tamtej pory staliśmy się krajem chrześcijańskim. To od tamtej pory idąc na ważną bitwę, wojnę czy nawet na egzamin do szkoły prosimy Boga, aby nam pomógł.

Minęło właściwie dziesięć i pół wieku, a w czasie tym nasz kraj tak wiele osiągnął, a tak wiele może teraz stracić.
Nie, nie chcę się teraz bawić w żadnego polityka, czy osobę, która się na tym zna, bo szczerze mówiąc moja wiedza na ten temat jest naprawdę ograniczona. Dzisiaj chciałabym tylko porównać dawne czasy do dzisiejszych, pokazać Wam jak bardzo to wszystko się zmieniło, sprawić, abyście zastanowili się nad czasami wojny, nad tym co mamy teraz...
Wróćmy nawet do nie tak dawnych czasów, jak II wojna światowa, no bo ile to czasu minęło od rozpoczęcia wojny?
77 lat, to właściwie niewiele w porównaniu do tych 1050...
"Był kiedyś inny świat..."
Te słowa tak bardzo dobrze opisują temat, który tutaj mam zamiar poruszyć.
No bo wyobraźcie sobie jest wojna, wielkie niebezpieczeństwo, ze wszystkich stron czuć zagrożenie. Czy można dobrze się bawić i spędzać czas ze znajomymi? 
Oni to potrafili. Spotykali się, bawili, spędzali razem czas, wiedzieli co to jest prawdziwa i bezwarunkowa przyjaźń. Nie były to jednak czasy idealne, kiedy trzeba było iść i walczyć, oni to robili... Ginęło wtedy naprawdę wielu młodych ludzi, ale ginęli oni podczas walki o lepszą i wolną Polskę. Ginęli, bo wiedzieli, że walczą, aby późniejsze pokolenia czuły się wolno i bezpiecznie.
A Ty?
Żyjesz w wolnej i bezpiecznej Polsce. Twoim jedynym zagrożeniem jest słaba ocena w szkole... I czy masz czas, aby spotkać się ze znajomymi, zamienić z nimi słowo, porozmawiać, czy nawet powiedzieć zwykłe cześć?
 Wyobraź sobie, że nadchodzi wojna, będziesz musiał walczyć, jak ludzie w tamtych czasach. Czy jesteś w stanie wszystko poświęcić i walczyć o to, aby ludzie w przyszłości mieli lepiej? Czy jesteś w stanie skazać się na śmierć, aby nie wydać swoich przyjaciół?
Zastanów się nad tym poważnie...
Często młodzież na te pytania odpowiada, że tak, potrafiłbym to, ale czy taka jest prawda? Czy będąc w takiej sytuacji zareagowałbyś tak samo, czy może zrezygnowałbyś? Nie chcę, abyś pisał, że zrobiłbyś tak, czy mówił innym, że tak by się stało. Chcę, abyś głęboko w sercu sam się nad tym zastanowił i odpowiedział...
Post ten właściwie nie ma na celu uczyć nas historii i tego jak dawno temu coś się wydarzyło, chciałabym, abyś po przeczytaniu go zastanowił się nad tym co masz teraz i komu to wszystko zawdzięczasz. Dzięki komu żyjesz w bezpiecznym kraju i możesz mówić w języku ojczystym. Żebyś wiedział, że tamte czasy były naprawdę ważne dla Polski i żebyś potrafił być wdzięczny ludziom, walczącym w tamtych czasach za to, że teraz jesteś szczęśliwy i bezpieczny...
Zdjęcia wykorzystane w tym poście pochodzą z filmu Miasto 44, który bardzo polecam obejrzeć. Naprawdę wspaniały film pokazujący czasy wybuchu powstania warszawskiego!

4 komentarze:

 1. post dał dużo do myślenia.. dzisiejsza młodzież często nie wie w jakich latach trwała II wojna światowa, nic na temat jej przebiegu, nic na temat młodzieży, która walczyła o Ojczyznę...
  a film Miasto 44 oglądałam w kinie i również polecam! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. szczerze? nigdy nie myślałam jak to by było, ale chyba czas zacząć, bo patrząc na sytuacje jakie teraz się dzieją to jest coraz gorzej...
  post jest cudowny! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały post, przeczytałam z uwagą. Serdeczności ślę.

  OdpowiedzUsuń
 4. nadrabiam zaległości! nie czytałam tego postu, a teraz czytam, bo znalazłam czas podczas nauki do matur! ahhahaha xd
  dobrze gadasz! uwielbiam uczyć się o czasach II wojny, wtedy wydaje się, ze ludzie wiedzieli czego chcą, o co walczą i po co żyją, a teraz? no cóż.. :))

  OdpowiedzUsuń